Kako izbrati pravi bazenski filter
Vloga bazenskega filtra je podobna vlogi ledvic v telesu. Medtem ko drugi izdelki, kot so čistila za bazene in kemikalije, uničujejo bakterije in druge onesnaževalce, jih filter odstrani, tako da bazen ostane čist. Brez filtra se bo bazen napolnil z umazanijo in postal moten, zaradi česar bo plavanje manj zabavno.
Kateri bazenski filter izbrati? Morda te bo mikal cenejši filter, kar je v redu, vendar naj bo tvoj cilj kupiti filter, ki je enostaven za čiščenje, učinkovito lovi umazanijo in je dolgotrajen. Če iščeš najboljši filter za bazen in ne veš, kje začeti, ti bomo pomagali. Ta objava te bo vodila skozi proces izbire popolnega filtra za tvoj bazen.
Med katerimi vrstami filtrov za bazene lahko izbiraš?
Iskanje pravega filtra za bazen ali masažno kad se začne z razumevanjem različnih vrst, ki so na voljo na trgu. V večini primerov je izbira filtra za bazen odvisna predvsem od tebe. V tvojem bazenu se bo obnesel filter vsake vrste. Spodaj si oglejmo različne filtre za bazen, med katerimi lahko izbiraš.
Peščeni filtri
Peščeni bazenski filtri so najpogostejša vrsta bazenskega filtra. So proračunu prijazni, enostavni za čiščenje in odlični za velike bazene, ker se ne zamašijo zlahka. Peščeni bazenski filtri se lahko namestijo v vgradne ali prostostoječe bazene. Kot pove že ime, ti bazenski filtri uporabljajo pesek za odstranjevanje umazanije in ostankov iz vode bazena. Vodo vlečejo skozi lovilec umazanije in jo potiskajo skozi peščeni filter, ki zgrabi delce.
Vsako zrno peska ima grobe robove, ki lovijo umazanijo in onesnaževalce. Izhod na dnu filtra omogoča, da čista voda priteče nazaj v bazen. Ko skozi filter teče še več vode, groba tekstura peska izgine, zaradi česar sčasoma ne more ujeti ničesar. To se običajno zgodi po 18 – 24 mesecih. Na tej točki bo treba zamenjati pesek.
Filtri s kartušo
Filtri s kartušo so idealni za majhne bazene. Stanejo več kot peščeni filtri za bazene, vendar lahko odstranijo dvakrat več umazanije. Filtri s kartušami so izdelani iz plastičnega valja, obdanega z nagubanim, mrežastim materialom. Voda iz bazena teče skozi filter, kjer se zbirajo umazanija in ostanki. Čista voda nato teče nazaj v bazen. Kartušo filtra bo treba čez nekaj časa očistiti.
Če želiš očistiti filter, odstrani kartušo iz rezervoarja, jo očisti in vrni v rezervoar. Filtri s kartušami stanejo več, vendar so enostavni za vzdrževanje, varčujejo z vodo, so energetsko učinkovitejši in jih je mogoče zamenjati po 5 do 10 letih. Ena stvar, ki jo moraš upoštevati, je, da morata črpalka za bazen in filter delovati brezhibno.
Diatomejska zemlja
Diatomejska zemlja morda ni tako priljubljena kot peščeni filtri, vendar je najbolj učinkovita pri filtriranju vode. V primerjavi z drugima dvema filtroma filtrira največ umazanije in ostankov. Voda teče skozi filter z diatomejsko zemljo, da se odstranijo ostanki in delci umazanije. Ker je diatomejska zemlja drobnejša od peska, lahko odstrani manjše delce kot peščeni filtri.
Katero velikost filtra za bazen izbrati?
Velikost črpalke bo določila velikost filtra za bazen. Premajhen filter se bo okvaril in črpalka se lahko pregreje. Velik bazenski filter predstavlja manjše tveganje kot filter z manjšo zmogljivostjo – to imej v mislih pri nakupovanju. Pomembno je tudi, da izbereš filter, ki ustreza zmogljivosti tvoje črpalke. Torej, če imaš 42 GPM črpalko, kupi filter, ki lahko prenese 42 GPM ali več.
Upoštevati moraš tudi druge funkcije, ki lahko povečajo skupni GPM tvojega bazena. Za velike bazene (več kot 60 GPM) potrebuješ veliko filtrirno črpalko in cevi s premerom najmanj 5 cm za delovanje z do 100 GPM.
Kako pogosto je treba čistiti filtre za bazene?
Peščene in diatomejske zemeljske filtre je mogoče čistiti na dva načina. Eden je povratno pranje, ki iz filtra spira umazanijo in ostanke, tako da deluje pravilno. Drugi način je, da odstraniš filter in ga ročno očistiš. Spodaj si oglejmo približne časovne okvire za čiščenje bazenskih filtrov.
-
Peščeni filtri: Povratno pranje vsakih 1 do 4 tedne in čiščenje enkrat na leto
-
Filtri s kartušami: Čiščenje na vsake 2 do 6 tednov. Enkrat na leto tudi temeljito čiščenje
-
Diatomejska zemlja: Povratno pranje vsakih 1 do 3 mesece in temeljito čiščenje vsaj enkrat na leto
Čeprav je res, da je pogostost čiščenja bazenskega filtra odvisna od tvoje bazenske črpalke in vrste filtra, obstajajo očitni znaki, kdaj je filter treba očistiti. To je zato, ker se vsi filtri zamašijo, ko se napolnijo. Vedno preveri, ali hitrost pretoka upada ali če se poveča protitlak. Če se cirkulacija zmanjša ali tlak poveča, je čas za čiščenje bazenskega filtra.
Če želiš poiskati najboljši bazenski filter, si lahko ogledaš našo obsežno zbirko.
Iščete druge izdelke? Oglejte si spodnje kategorije:
Tip: Filtri za bazen