3 razlogi za načrtovanje vrtne razsvetljave

Vrt · 30. September 2022

Prava vrtna razsvetljava naredi veliko spremembo. Ne le, da lahko poleti cele večere presediš na prostem, ampak bo tvoj vrt tudi jeseni in pozimi manj temen. Z osvetlitvijo vrta lahko dosežeš tri ključne cilje: ustvariš prijetno vzdušje, kadarkoli uživaš v uporabi vrta in poskrbiš za večjo varnost.

Načrtovanje zunanje razsvetljave se mora začeti z izbiro primernih svetilk za tvoje potrebe. Pomembna je tudi njihova umestitev. Imamo veliko idej za osvetlitev dvorišča, ki ti lahko pomagajo pri tej odločitvi.

 

Outdoor seating with string lights for ambience

ladecodecairo (Instagram)

 

Modern balcony with string lights and a lantern

ariadnamc84 (Instagram)



1. Ustvari prijetno vzdušje


Obstaja neskončno načinov, na katere lahko uživaš v svojem vrtu po sončnem zahodu. Potrebuješ samo ustrezno zunanjo razsvetljavo in svojo ustvarjalnost. Če uživaš v večerjanju na prostem, lahko uporabiš vrtne svetilke, ki ponujajo dovolj svetlobe za udobno večerjanje in hkrati polepšajo tvoj komplet zunanjega pohištva. Ena od možnosti je uporaba ustvarjalnih osrednjih predmetov na sami mizi, kot so svetilke, sveče in drugi čudoviti dodatki za razsvetljavo. Druga možnost je osvetlitev mize z obešanjem svetilke nad jedilno mizo.


2. Naj bo praktično


Vrtna razsvetljava je prav tako pomembna kot notranja razsvetljava. Prava zunanja razsvetljava ustvarja prijetno razpoloženje in omogoča, da kar najbolje izkoristiš svoje dvorišče. Poskrbi za ustrezno osvetlitev poti, ko se zvečer vrneš domov ali za prijetno branje na ležalniku tudi po mraku. Poleg tega lahko z vrtno razsvetljavo pozornost usmeriš v svoje najljubše prostore ali objekte, kot so terasa, okrasni predmeti ali celo ribnik.


3. Poskrbi za varnost


Iz več razlogov je pomembno, da je dvorišče dobro osvetljeno. Svoj dom tako bolj zavaruješ pred vlomi, poleg tega pa je tudi sprehajanje ponoči lažje. Če živiš na območju z divjimi živalmi, vrtna razsvetljava zmanjšuje tudi obiske nepovabljenih kosmatih gostov.

Razmisli na primer o stenski svetilki, opremljeni s senzorjem, ki jo lahko obesiš blizu vhodnih ali drugih vrat. Vklopi se, ko v določenem območju zazna gibanje in se po določenem času ponovno samodejno izklopi. Izbereš lahko tudi različico z nočnim senzorjem. Ta lučka se vklopi, ko se stemni in ponovno izklopi, ko začne vzhajati sonce.


 

Terrace with lights in the ceiling and on the floor

krusia_domatorka (Instagram)


Priporočila za vrtno razsvetljavo


Se sprašuješ, katera vrsta svetlobe je najboljša za zunanje prostore? Za ozaveščeno izbiro je treba upoštevati več dejavnikov. Če živiš v območju z visoko vlažnostjo, si moraš najprej priskrbeti vodoodporne zunanje svetilke. Izbiraš lahko med različnimi materiali. To je lahko nerjaveče jeklo, nekatere prijetne svetilke pa so izdelane tudi iz kovine ali aluminija.

Nenazadnje lahko izbiraš med svetilkami, ki delujejo na električno energijo, baterije ali sončno energijo. Slednje pridobivajo na priljubljenosti zaradi nezahtevne namestitve. Ker so običajno nameščene na tleh, jih lahko enostavno premakneš, če potrebuješ več svetlobe nekje drugje.


 


Rooftop lounge with string lights

Rooftop lounge with string lights

huisjevankay (Instagram)

Vrste zunanjih svetilk:


      Vrtne stebričaste svetilke so priljubljena izbira za razsvetljavo na prostem. Te svetilke so na voljo v kompletu štirih ali šestih ali pa jih je mogoče kupiti ločeno. Lahko imajo eno ali več žarnic, odvisno od količine svetlobe, ki jo potrebuješ, in imajo različne višine (100 cm – 230 cm).

      Travniške svetilke pomagajo poudariti naravno lepoto zelenega vrta. Talne svetilke običajno delujejo na sončno energijo, so vodoodporne in se samodejno vklopijo ob mraku in ugasnejo podnevi. Lahko se odločiš tudi za mini bakle ali celo solarne lučke na vrvici ter tako ustvariš bolj podeželski pridih.

      Zunanje lučke na vrvici so preprosto očarljive. Omogočajo svobodo, da jih obesiš kamorkoli želiš: na majhna drevesa, na ograjo ali na streho. Nekatere delujejo na baterije, druge na sončno energijo, vse pa so na voljo v različnih prikupnih oblikah.

      Solarne svetilke so priporočljive, če iščeš energetsko učinkovit vir svetlobe za svoj vrt. Svetilke se polnijo podnevi, da lahko ponoči oddajajo prijetno svetlobo. Poleg tega so nekatere svetilke opremljene z dodatnimi baterijami. Prednost tega je, da bodo vedno svetile, tudi ob oblačnih dneh.

 

Terrace with lights hanging above seating area

interiordesigndropout (Instagram)


Pomembno pri vrtnih svetilkah


Things to do:

  • Svetujemo uporabo LED svetilk. So trajnejše, okolju prijaznejše in varnejše, saj proizvajajo manj toplote.

  • Za prijetno vzdušje se odloči za tople LED diode.

  • Če želiš še dolgo uživati v svojih vrtnih svetilkah ti svetujemo, da izbereš trden material, ki je bil obdelan tako, da je vodoodporen.

  • Ko se odločaš o materialu in njegovi barvi poskrbi, da bo ustrezal pokrajini tvojega vrta. Bele svetilke izstopajo v temnejših prostorih, črne so bolj primerne za industrijski dekor, kovinski odtenki pa so popolni za skoraj vsaj zeleni vrt.

 


Backyard seating area with lots of light sources

Bohemian patio with hanging lights and curtains

meidenpaleis (Instagram) & dom_na_kaszubach (Instagram)


Backyard terrace with decorative lights on the awning

Backyard pool area with fence and wall light fixtures

styled_by_ja (Instagram) & interior_by_nina (Instagram)



Things to avoid:

  • Pri uporabi električnih vrtnih svetilk obvezno zakoplji vse žice, da jih zaščitiš in preprečiš nesreče. Poleg tega svetujemo, da za njihovo namestitev najameš električarja.

  • Ne pretiravaj s številom vrtnih svetilk. Za ustvarjanje vzdušja ali funkcionalnosti namesti manj svetilk na najbolj učinkovite lokacije.

  • Poskrbi za osvetlitev svojega vrta, vendar naj luči ne svetijo neposredno v hišo. Uporabi svojo ustvarjalnost in strateško postavi svetilke tako, da ustvariš mehke sence in prijetno vzdušje.

 

Terrace with a barbeque and string lights

havendeerns (Instagram)