Poišči najboljšo ptičjo hišico za svoj vrt
Ker je te dni vse težje najti naravna gnezdišča, ni boljšega časa, da našim pernatim prijateljem zagotovimo ptičjo hišico. Dobra hišica za ptice simulira naraven dom ptic, ki zagotavlja zasebnost, zaščito in udobje. Vendar iskanje prave ptičje hišice ni tako preprosto, kot se zdi.
Ne smemo pozabiti, da nekatere vrste ptic potrebujejo posebne vrste hišic za ptice. Nekaterim pticam je pomembna usmerjenost hišice, druge pa se ozirajo na velikost vhodne luknje ali notranjosti hišice. Nekatere ptice sploh ne uporabljajo hišic za ptice.
Kljub vsemu jih večina gnezdi v ptičjih hišicah, zato je smiselno, da na svoj vrt namestiš dve ali več hišic za ptice. Ta preprost vodnik te bo vodil do nakupa pravih ptičjih hišic, ki bodo na tvojo posest privabljale ptice.
Kateri je najprimernejši material za ptičjo hišico?
Večina ptic ima raje ptičje hišice iz naravnega, neobdelanega lesa. Zunanjost lahko pobarvaš ali obarvaš, notranjost pa naj ostane neobdelana. Les je topel, prijeten in trpežen, zato je popolna izbira za ptičje hišice. Najboljše vrste lesa za izdelavo ptičje hišice za vrt so:
-
Sekvoja
-
Cedra
-
Vezan les
-
Bor
Nekatere ptice imajo raje les, ki je bil izpostavljen vremenskim vplivom, zato bo morda treba ptičjo hišico nekaj mesecev pustiti zunaj, preden se bodo vanjo naselile ptice. Ptice začnejo iskati prostor za gnezdenje spomladi, zato poskrbi, da bo hišica postavljena dovolj zgodaj, pred začetkom sezone.
Drug material, ki ga lahko izbereš za ptičjo hišico, je poliestrska smola. Ta material je izredno trpežen. Je tudi odporen proti koroziji in zahteva zelo malo vzdrževanja. Zaradi vseh teh lastnosti je odličen material za ptičje hišice.
Kako izbrati pravo zasnovo hišice za ptice
Poleg posebnih habitatov nekatere vrste ptic potrebujejo različne vrste hišic za ptice. Škrlatne obvodne lastovke na primer raje živijo v skupnostih. Za take ptice razmisli o nakupu večje ptičje hišice.
Hišni stržki raje živijo sami v majhnih hišicah, medtem ko votlinski drozgi živijo v prebivališčih z enim prostorom, običajno 45 – 68 m narazen.
Večina ptic na dvorišču lahko udobno živi v kompaktni hišici s površino približno 10 - 15 cm in globino 15 – 30 cm. Za večje ptice, kot so sove, sokoli in nevestice, potrebuješ hišico, ki je globlja, višja in z večjo podlago.
Kakšna je prava velikost in položaj vhodne luknje?
Za večino vrst se dobro obnese vhodna luknja s premerom 3-4 cm. Pomembno je, da luknja ustreza natančni velikosti ptic, ki jih želiš privabiti. To bo preprečilo naseljevanje drugih vrst v hišici. Če je premer vhodne luknje večji, so jajca in mladiči v večji nevarnosti, da jih napadejo škorci.
Lastovke imajo običajno zelo rade gnezdišča in bodo verjetno prve zavzele prostor. Lahko se stisnejo tudi skozi najmanjše vhodne luknje. Če želiš na svoj vrt privabiti druge ptice, razmisli o namestitvi dveh enakih hišic ter ju postavi približno 6 m narazen. Lastovke so teritorialne - zavzele bodo le eno ptičjo hišico, drugo pa prepustile drugim vrstam.
Pomembno pri montaži ptičjih hišic
Zdaj, ko veš, kako izbrati pravo hišico za svoje najljubše ptice, je naslednjih korak njena namestitev. Tudi najboljša hišica morda ne bo pritegnila ptic, če je nameščena nepravilno. Ne pozabi na številne dejavnike, ki ti bodo pomagali postaviti hišico.
Montažni mehanizem
Na voljo so ptičje hišice, ki se jih montira različno. Najpogostejše so prostostoječe, viseče in stenske. Nekatere ptice se udobno namestijo v viseči hišici, druge vrste pa imajo raje bolj stabilne hišice. Izbira pravega montažnega sistema ti bo pomagala privabiti prave vrste ptic.
Lokacija
Hišica mora biti na oddaljenem mestu, stran od napajalnikov in krmilnic za ptice, da ptic v gnezdu ne bodo motile druge ptice. Postavitev hišice na bolj skrito lokacijo pomaga zakamuflirati hišico in zaščititi ptice pred plenilci. Drevesa v bližini bodo odraslim pticam nudila prostor za skrivanje in bdenje nad njihovo družinico. Nekatere vrste ptic imajo raje hišice tudi na bolj odprtih lokacijah.
Višina
Različne vrste ptic imajo različne potrebe glede višine, na kateri gnezdijo. Nekateri od primerov so sove (2 - 8 m), ščinkavci (2 – 3 m), škrlatne obvodne lastovke (3 – 5 m), sinice (2 – 5 m), nevestice (2 - 9 m), žolne (3 – 6 m) in stržki (2 – 3 m). Ne pozabi varno namestiti hišice, tudi če višina ni primerna za ptice.
Čiščenje in nadzor
Ne glede na vrsto ptic, ki uporabljajo ptičjo hišico, obvezno redno pregleduj hišico zaradi čiščenja. Po potrebi preveri napredek mladičkov.
Ali želiš na svoj vrt privabiti več ptic? Oglej si našo zbirko in poišči najboljšo hišico za ptice